۷ اشتباه خطرناک در یادگیری زبان انگلیسی

ما همیشه به دنبال راه های مفیدی هستیم که بتونیم مکالمه انگلیسی مون رو تقویت کنیم و توانایی صحبت کردن در موقعیت های مختلف و در مورد موضوعات متعدد رو به دست بیاریم. اشتباهاتی رو توی این راه مرتکب میشیم که اگه بهشون دقت نکنیم ممکنه که تمامی راههای مفید و روشهای کاربردی بی نتیجه باقی بمونه. در این مقاله می خوام ۷ اشتباه خطرناک در یادگیری زبان انگلیسی رو با هم بررسی کنیم. با من همراه باشید.

۱- از حرف زدن خجالت نکش

فقط یه راه وجود داره که تو بتونی مکالمه انگلیسی رو یاد بگیری. اونم اینکه دهنتو باز کنی و شروع کنی به صحبت کردن. اینقدر حرف بزنی و حرف بزنی که زبونت کاملاً عادت کنه و بپذیره که میتونه این کارو انجام بده. باید بتونی به ترس خودت غلبه کنی. اینو بدون که هیچ کس نمی تونه بهت کمک کنه اگه بذاری این ترس تو وجودت باقی بمونه. اگه  همیشه به خودت بگی که نه من نمیتونم صحبت کنم و از اینکار میترسم یا جلوی دوستان و خانواده خجالت میکشم ذهنت باور میکنه که تو نمیتونی و وقتی که ذهن انسان یک حقیقت رو بپذیره خیلی سخت می تونه اون رو کنار بذاره. هیچ وقت از صحبت کردن نترس و مطمئن باش که به مرور عادت می کنی و این کار یکی از لذت بخش ترین کارها تو دنیا میشه واست.

۲- از اشتباه کردن نترس

یکی از چیزای دیگه ای که باید سعی کنی ازش دوری کنی اینه که از اشتباه کردن بترسی. وقتی توی جمعی هستی که همه به انگلیسی صحبت می کنند ممکنه این ترس تو وجودت قرار بگیره که وای نکنه من نتونم با این آدما رقابت کنم. نکنه تو دلشون منو مسخره کنند یا فکر کنند که من چقدر بی عرضه ام. همیشه به یاد داشته باش که این وسواس فکری در همه افراد کم و بیش وجود داره. ولی نکته ای که هست اینه که باید بر این فکر غلبه کنیم. وقتی که وارد جمع میشیم فقط و فقط به خودمون فکر کنیم و حس کنیم که انگار هیچ کس دور ما نیست و تنها شنونده فقط خودمون هستیم. بچه که بودم عاشق کارتون فوتبالیستا بودم. این دروازه بانه که خیلی کار درست بود وقتی میخواس توپ بگیره چشماشو میبست و فقط خودشو و توپ رو میدید. امکان نداشت توپ بره تو گل:). این صحنه هنوز تو ذهن من هست. وقتی شروع به حرف زدن تو جمع میکنی با اعتماد به نفس صحبت کن و سعی کن جملات رو شمرده شمرده و آروم بگی. عجله هم نکن. سعی کن جملات رو شمرده آرام و صحیح بیان کنی. این کار باعث میشه که آرامش بیشتری داشته باشی و اصطلاحا هول نشی. تا وقتی که با اعتماد به نفس و واضح صحبت می کنی اصلا مهم نیست که یک جاهایی صفت، کلمه یا حرف اضافه اشتباه استفاده کنی. اینجور موقع ها اصلاً روی گرامر و دستور زبان تمرکز نکن. خیلی وقتا تو فیلم های آمریکایی می بینیم که حتی ساده ترین جملات را هم از نظر دستوری اشتباه میگن. پس همیشه اینو بدون که خیلی هم مهم نیست که فلان ساختار گرامری را درست استفاده می کنی یا نه.

اشتباه کردن توی هر زمینه ای میتونه تجربه تورو افزایش بده. به قول مایکل جردن که میگه من ۹۰۰۰ بار تو زندگیم و شغلم شکست خوردم. و همه این شکست ها بود که این موفقیت هارو به وجود آورد.

۳- هیچ وقت خودتو دست کم نگیر

خیلی ها عادت دارن به اینکه تو هر زمانی خودشون رو دست کم بگیرند و اعتماد به نفسشون رو پایین بیارن. در یادیگری زبان انگلیسی هم این اتفاق خیلی وقتا تکرار میشه. شخص همیشه فکر میکنه که به اونجایی که باید میرسیده نرسیده و همیشه از خودش ناراضیه و فکر می کنه هم کلاسی هاش ازش بهترن. در کلاس های آنلاین خیلی وقت ها دوستان پیام میدن و ادعا میکنند با افرادی هم کلاس شدند که سطح خیلی بالاتری دارند و خواهش می‌کنند که اون هارو به لول پایین تری بفرستم، چون نمیتونند با این افراد رقابت کنند. مخصوصاً این مورد رو خیلی توی خانم ها مشاهده کردم. مسلما خانم ها توی هر زمینه ای حس رقابتی بیشتری نسبت به آقایون دارند. اینکه آدم همیشه حس کنه که نیاز داره سطح خودشو بالاتر ببره خیلی خوبه ولی به شرط اینکه اعتماد به نفسش رو سرکوب نکنه. باید سعی کنیم در عین اینکه به توانایی و قابلیت های خودمون ایمان داریم، اونها رو پرورش بدیم و قابلیت هامون رو روز به روز بالاتر ببریم.

۴- کم نیار!

یادگیری زبان انگلیسی همیشه راه طولانی و پر رمز و رازی بوده. خیلی جاها اتفاقاتی افتاده که باعث شده به خودت امیدوار بشی و راهتو پرقدرت ادامه بدی. خیلی وقت هام اتفاقاتی افتاده که باعث شده نسبت به خودت و راهی که میری دلسرد بشی و حس کنی که باید از همین نقطه همه چیو رها کنی و بری سراغ بقیه زندگیت. فراموش نکن که این ناامیدی و این احساس چیزی نیست که فقط برای تو پیش اومده باشه. تو همه جنبه های زندگی این اتفاق تکرار میشه. بحث کاری، خانواده، روابطمون با دوستان و … این اتفاق برای همه انسانهای روی زمین پیش اومده که گاهاً حس می‌کنیم دیگه نمی‌تونیم ادامه بدیم. هر موقع این احساس رو داشتی یکم به خودت استراحت بده. به ذهنت اجازه بده دوباره برنامه‌ریزی‌ ها رو انجام بده و دوباره شروع کنه.هروقت اینجوری شدی برو جلو آینه و به خودت بگو: “خسته شدی؟ باشه… استراحت کن ولی توقف نه.”

۵- از اینکه بقیه حرفتو نمیفهمن دلگیر نشو

خیلی وقتا پیش میاد وقتی داریم با کسی صحبت میکنیم یک جاهایی منظور ما رو نمیفهمه و این باعث میشه که فکر کنیم مشکل از ماست و توانایی لازم رو نداریم که با این شخص حرف بزنیم. ۲ نکته اینجا وجود داره. اولین نکته این که در دنیا هزاران لهجه مختلف زبان انگلیسی وجود داره. از هندی، استرالیایی، آمریکایی، بریتانیایی گرفته تا ایرانی و عربی و ترکی. جدی میگم! انگلیسی با لهجه ایرانی و عربی و ترکی هم داریم… جالبه وقتی وارد کشور بریتانیا میشی با لهجه‌های مختلفی روبرو میشی. مثل ایران خودمون. اصفهانی یه جور. تهرانی و شیرازی و مشهدی یه جور دیگه. ایران که واقعا سمبل لهجه های رنگارنگه. نکته دوم اینکه ممکنه حس کنی که این به خاطر پایین بودن سطحت نسبت به طرف مقابله. خیلی وقت پیش میاد که اتفاقا تو سطحت بالاتره و چیزهایی رو میدونی که اون نمیدونه. اینجاست که باید سعی کنی سطحت رو پایین بیاری تا طرف مقابلت هم حس بدی بهش دست نده.

۶- خودتو با بقیه مقایسه نکن

تو کلاس های آنلاین خیلی وقتا پیش میاد که دانشجو خودشو با بقیه مقایسه می‌کنه. هیچ وقت نگذار این ذهنیت در تو ایجاد بشه که بخوای خودتو با بقیه مقایسه کنی. چون مثل یه باتلاق میتونه تورو بکشونه پایین. اگه این اتفاق بیفته همیشه افرادی هستند که میتونن از تو بهتر باشه. بپذیر که آدمها با هم متفاوتند. سبک یادگیری و محیط های یادگیری متفاوتی دارند. پس ما نمیتونیم این انتظار رو داشته باشیم که همون نتیجه ای که حسن میگیره، حسین هم بگیره. برعکس این قضیه وجود داره. خیلی وقتا خودمونو مقایسه می‌کنیم با کسایی که پایین‌تر از ما هستند و دوست داریم که اشکالاتشون رو بگیریم تا حس برتر بودن بهمون دست بده. به نظر من آدم هیچ وقت نباید خودش رو توی هیچ زمینه‌ای با کسی دیگه مقایسه کنه. چون آدم ها زندگی متفاوتی دارند، طرز فکر متفاوتی دارند، حتی اهدافشون هم باهم فرق داره. پس به جای اینکه به این مسائل فکر کنیم باید سعی کنیم تا حد ممکن سطح خودمون رو ارتقا بدیم و اعتماد به نفسمون رو بالا ببریم.

۷- مغرور نشو!

در ۶ نکته قبلی بیشتر روی این مسئله تمرکز کردیم که نباید خودمون رو دست کم بگیریم، با دیگران مقایسه کنیم یا  نباید از خودمون ناامید بشیم. هفتمین نکته ای که میخوام روش تاکید کنم اینه که هیچ وقت به خودت مغرور نشو. حتی اگه حس کردی تو یه کلاس ۱۱ نفری ۱۰ نفر از تو پایین تر هستند. نباید این حسو داشته باشی که خونت از بقیه رنگین تره. فکر نکن اینجا پایان مسیره و دیگه باید بشینی و به بقیه دستور بدی و اشکالاتشون رو بگیری. همیشه یادت باشه که یادگیری زبان انگلیسی مثل یک سفر بی پایانه. چیزی نیست که به اتمام برسه. همیشه مطالب و نکاتی وجود داره که نیاز داری اونها رو یاد بگیری. خیلی هارو دیدم که چند ترم کلاس رفتند و خوب دیگه حس می کنن که دیگه END اش شدن!! و کلاسشونو رو رها می کنند و سال‌ها از زبان انگلیسی دور میشند. بعد از چندسال این نتیجه می‌رسند که چه اشتباهی کردند که اون موقع ادامه ندادند و الان باید مسیر تازه ای رو شروع کنند. غرور چیز خوبی نیست. هیچوقت پایان خوشی نداره!

خوب این ۷ نکته فکر می‌کنم جزو مهم‌ترین نکاتی هستند که باید در زمینه یادگیری زبان انگلیسی رعایت کنی. بهت قول میدم با این ۷ تا نکته در مسیر یادگیری زبان انگلیسی فوق العاده موفق خواهی بود. اگه دوست داری زبان انگلیسی رو به صورت اصولی و تضمین شده یاد بگیری می‌تونی دردوره های جامع مکالمه محور که به صورت آنلاین از طریق تلگرام و همچنین از طریق وب سایت ما برگزار میشه شرکت کنی. اطلاعات بیشتر در این لینک. موفق باشی

3 پاسخ به "۷ اشتباه خطرناک در یادگیری زبان انگلیسی"

  1. خیلی عالی بود

  2. استاد عزیزم مثل همیشه عالی. سعی میکنم به تک تک این نکات دقت کنم

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای آکادمی زبان علیرضا صادقیان محفوظ است