۷ روش موثر برای یادگیری و حفظ همیشگی لغات انگلیسی!

لغات انگلیسی رو چطور حفظ کنیم؟

ذهن انسان بازیگوشه و مرتب تغییر میکنه. اگر قدرت فراموشی رو خدا برای ما انسان ها قرار نداده بود حتما دیوونه میشدیم! چرا که با انبوهی از اطلاعات بیخود توی ذهنمون رو به رو بودیم. خاطرات بدمون هیچوقت از ذهنمون نمیرفت و همیشه عذاب میکشیدیم. پس خدایا ممنون که بهمون فراموشی دادی! ذهن انسان جوری طراجی شده که اطلاعات بیهوده رو از ذهن پاک میکنه. اطلاعاتی که چندین سال از انتشارشون میگذره و در گوشه های مغز خوابشون برده و جای بقیه اطلاعات رو تنگ کرده! پس باید یکی باشه که اینارو شوتشون کنه بیرون. اما این گاها برای کسانی که دارند زبان یاد میگیرند فوق العاده مشکل سازه! میدونید چرا؟ دقیقا به همون دلیلی که در بالا گفتم. چون اطلاعات جدید زبانی رو دریافت میکنیم ولی استفاده ای نمیکنیم و نهایتا ذهن اونها رو به عنوان اطلاعات به دردنخور پاک میکنه. بدون اینکه از ما اجازه بگیره!! بی ادب! بله. یکی از بزرگترین معضلات زبان اموزان یادگیری لغات و فراموشی پس از چند روزه. این موضوع گاها بسیار آزار دهنده میشه طوریکه بعضیها اصلا تلاشی برای یادگیری لغات بیشتر انجام نمیدند چون فکر میکنند که این کار به سودشون نیست. اما این موضوع چقدر اهمیت داره؟هرچند یادگیری لغات مشکل و ناکارآمد کمک چندانی به افزایش مهارت مکالمه شما نمیکنه اما برخورداری از قدرت حفظ کلمات و دامنه لغات وسیع به ما اعتماد به نفس بیشتری میده. در خوندن کتابها، مجلات و صفحات اینترنتی کمکمون میکنه و نیازی نیست هرلحظه برای چک کردن لغتی جدید به دیکشنری مراجعه کنیم. مهارتمون رو در نوشتن افزایش میده و میتونیم از طیف وسیعی از کلمات موقع نوشتن مقالات، ژورنالها و وبلاگها استفاده کنیم. همچنین در بیشتر آزمون های داخلی و خارجی از این دسته از کلمات استفاده زیادی میشه. از جمله در ریدینگ ها، کلوزتست ها و … . بنابراین یادگیری و حفظ لغات نه تنها بی فایده نیست بلکه مزایای زیادی هم داره. چه از نظر روحی روانی و افزایش اعتماد به نفس و چه از نظر علمی و زبان شناسی. به قول خودمونیش حال میده دیگه!! یادش بخیر سالهای پیش معلمی رو داشتیم به نام آقای سیدیان. یکی از اساتید بزرگ اصفهانه به نظرم. بچه بهش میگفتن walking dictionary. چون همه لغات رو واقعا بلد بود و حافظه فوق العاده عجیبی داشت. روزانه ساعت ها دیکشنری رو میخوند و میخوند و میخوند… بگذریم…

اما چطور میشه لغات رو جوری مطالعه کرد که از ذهن سریعا پاک نشه. اینجا چند روش کاملا علمی، ساده و کاربردی رو معرفی میکنیم:

 

یادگیری لغت در جمله

یکی از بهترین راهکارها استفاده از این ترفنده. یادگیری لغات در جمله به شما کمک میکنه معنی لغات جدید رو حدس بزنید و به همین دلیل قدرت به خاطرسپاری رو افزایش میده. مزیتی که این روش داره اینه که شما با کاربرد لغت در جمله و کالوکیشن ها آشنا میشید. ایراد اصلی که به این روش وارده گرفتن وقت زیادی از شماست. به این مثال دقت کنید.
 
The horror film I watched was frightening. It gave me bad dreams last night.’
 
به این جمله دقت کنید. لغت frightening به معنی ترسناک در این جمله اورده شده. اگر شما معنی این لغت رو هم ندونید به خوبی میتونید حدس بزنید که به چه معنیه. کافیه عبارات قبل و بعدش رو بخونید. در جمله دوم نوشته که “دیشب خوابای بدی دیدم” پس مسلما فیلمی که دیده فیلم رومانتیک نبوده بلکه فیلم ترسناک بوده!
 
 

یادگیری عبارتی

 
در این روش شما لغات رو نه به صورت تکی بلکه به صورت عبارتی در قالب عبارات مفهومی ۲ ۳ کلمه ای یاد میگیرید. برای مثال کلمه horror به معنی ترس و وحشت رو در نظر بگیرید. ممکنه این لغت رو فراموش کنید اما اگه به صورت عبارت horror movie یا horror film حفظ کنید حتما احتمال فراموشی بسیار کمتر میشه.

تصویرسازی

با قدرت تصویرسازی درک شما از لغت افزتیش پیدا میکنه و باعث میشه تصویری از اون برای مدت ها در ذهنتون ثبت بشه. محدودیتی که این روش داره اینه که امکان تصویرسازی برای بسیاری از لغات نیست و یا گاها تصویر خوبی از اون درذهن ثبت نمیشه که نهایتا باعث فراموشی و یا اشتباه در یادگیری میشه. برای مثال در آموزش لغت inimical به خوبی از تکنیک تصویر سازی استفاده شده.
 

کدینگ و کدگذاری

کدینگ و کدگذاری یکی از روش هایی هست که توسط بسیاری از اساتید استفاده میشه و در ۷۰ درصد مواقع بسیار خوب عمل میکنه. محدودیت این روش اینه که گاها کدهای ایجاد شده آنقدر پیچیده هستند که نه تنها کمکی به حفظ لغت نمیکنند بلکه گاها باعث سردرگرمی میشند. بنابراین ابداع کدینگ های مناسب بسیار اهمیت داره و نیازمند مهارت زیاد مدرس و قدرت شوخ طبعی و خلاقیت است. به لغت زیر دقت کنید.
 
 

ریشه یابی

این تکنیک هم از تکنیک های علمی وبسیار کارآمده. چرا این روش میتونه مفید باشه؟ چون وقتی شما ریشه و سرچشمه لغتی رو یادبگیرید مسلما حفظ اون کلمه برای شما آسونتر میشه و علاوه بر اون تک لغت احتمالا بتونید لغات هم ریشه رو هم یاد بگیرید. یعنی با یادگیری ۱ لغت چندین لغت دیگر رو حفظ کنید. استفاده از این روش هم در کنار مزایایی که داره محدودیت هایی رو هم مسلما داره. ریشه یابی برای ۳۰ درصد از لغات موثر است چرا که گاها استفاده از این روش به دلیل پبچیدگی در ایجاد ارتباط بین ریشه و لغت موردنظر امکان پذیر نیست.

بهترین روش. تلفیقی از تمام روش های بالا

و اما بهترین شیوه یادگیری لغات چیست؟ بهترین متد یادگیری لغات انگلیسی شامل ترکیبی از تمامی روش های بالاست. در متد تلفیقی گاها از همه تکنیک های بالا استفاده میشود و اگر برای بعضی از لغات تکنیک خاصی قابل استفاده نبود با استفاده از تکنیک های دیگر میشه این خلا رو پر کرد. این روش در حال حاضر بهترین و موثرترین روش یادگیری لغات است. اگر به دنبال یک کلاس متفاوت آموزش لغات انگلیسی با روش تلفیقی هستید حتما این صفحه رو نگاهی بندازید. در این کلاس میتونید بیش از ۲۰۰۰ واژه انگلیسی رو به راحتی حفظ کنید.

1 پاسخ به "۷ روش موثر برای یادگیری و حفظ همیشگی لغات انگلیسی!"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای آکادمی زبان علیرضا صادقیان محفوظ است