تقویت مکالمه با این ۵ تکنیک فوق العاده

دوستان عزیزم سلام. در این مطلب می خواهم در مورد چند تکنیک فوق العاده موثر برای تقویت مکالمه صحبت کنم. همه یادگیرندگان زبان به این فکر هستند که چگونه می‌توانند مکالمه‌ای سریع‌تر بهتر و روان‌تر داشته باشند. در این مطلب به شما ۵ تکنیک فوق العاده را معرفی می کنم که می‌توانید در هنگام مطالعه و یادگیری استفاده کنید و بازدهی خود را ۷۰ تا ۹۰ درصد افزایش دهید.

  • تکنیک جایگذاری

یکی از تکنیک های بسیار کاربردی برای تقویت مکالمه انگلیسی استفاده از روش جایگذاری است. در روش جایگذاری به ازای هر کلمه در یک جمله کلمه جدیدی قرار می دهیم و جمله جدیدی می سازیم. برای مثال در جمله ای فاعل را تغییر میدهیم و از فاعل های مختلف استفاده میکنیم. این روش بسیار به ما کمک می کند تا با نحوه جمله سازی آشنا شویم. به این روش به اصطلاح substitution گفته می شود. substitution به معنی جایگذاری و جایگزینی است. به مقال زیر دفت کنید:

I haven’t been there for 5 years.
پنج سال است که آنجا نبوده ام

I haven’t been there for 4 years
‏چهار سال است که آنجا نبوده ام
You haven’t been there for 4 years
۲۴ سال است که آنجا نبوده ای
They haven’t been there for 4 years
چهار سال است که آنجا نبودند
We haven’t been there for 4 years
چهار سال است که آنجا نبوده ایم
She hasn’t been there for 4 years
چهار سال است که آنجا نبوده است
She hasn’t been there for 6 years
شش سال است که آنجا نبوده است
He hasn’t been there for 6 years
شش سال است که آنجا نبوده است

همانطور که می بینید در این جملات از فاعل های مختلف و زمان‌های مختلف برای جمله سازی استفاده کردیم. به این صورت می توانیم این ساختار را بهتر یاد گرفته و ملکه ذهن خود کنیم. تفاوتی ندارد که ساختار جمله ما مثبت منفی و یا سوالی باشد. به راحتی می توان از این شیوه در هر موقعیتی استفاده کرد. اگر مدرس زبان انگلیسی هستید میتوانید با خلاقیت از این روش به خوبی در کلاس درس خود استفاده کنید و بازدهی یادگیری دانشجویان را افزایش دهید. اگر فراگیر زبان هستید میتوانید از این روش در هنگام تمرینات استفاده نمایید که شدیداً باعث پیشرفت شما در یادگیری ساختار ها و مکالمه صحیح خواهد شد.

  • تکنیک تغییر حالت های جمله

یکی دیگر از روش های بسیار موثر برای تقویت مکالمه انگلیسی تغییر حالت جمله است. برای مثال تبدیل جمله مثبت به منفی تبدیل جمله مثبت به سوالی و یا تبدیل جمله منفی به سوالی و یا بالعکس. این روش را می‌توان برای تمامی زمان ها و ساختارها در زبان استفاده کرد. معلمان این رشته می‌توانند به خوبی از این روش در هنگام تدریس گرامر یا مکالمه استفاده کنند. اگر در منزل در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید به شما پیشنهاد می کنم از این روش به طور مکرر استفاده کنید و جملات مختلف را به حالتهای مختلف تغییر دهید. برای مثال در جمله زیر ما یک عبارت مثبت داریم که آن را به منفی و سپس به سوالی تبدیل میکنیم.

I have a lot of friends

من دوستان زیادی دارم (مثبت)

I don’t have a lot of friends

من دوستان زیادی ندارم (منفی)

Do you have a lot of friends?

آیا تو دوستان زیادی داری؟(سوالی)

She is a great teacher.

او معلم خوبی است. (مثبت)

She isn’t a great teacher

او معلم خوبی نیست (منفی)

Is she a great teacher?

آیا او معلم خوبی است؟ (سوالی)

با استفاده از این تکنیک بسیار ساده یاد میگیرید که چگونه سریع و بدون فکر کردن جملات مختلف را تبدیل کنید. می توانید این روش را با شیوه جایگزینی که قبلا توضیج دادم ادغام کرده و تنوع بیشتری به جملات بدهید.

  • تکنیک توصیف داستان

سومین تکنیک بسیار مهم تکنیک توصیف داستان است که در کلاس های آنلاین ما دوستان به اصطلاح به آن ریپورت دادن میگویند. این تکنیک به این صورت است که شما بعد از مطالعه یک مکالمه و یا شنیدن آن و یا حتی پس از خواندن یک داستان، در مورد آن داستان و یا مکالمه به طور خلاصه صحبت کنید. نیازی نیست که از تمامی ساختارها و کلمات در خلاصه خود استفاده کنید. کافیست کلمات کلیدی و ساختارهای اصلی را در دفترچه ای یادداشت کرده به کمک آن‌ها در مورد بخش مورد نظر صحبت کنید. فرض کنید شما در حال خواندن یک داستان هستید پس از اینکه یک فصل از داستان را به اتمام رساندید خلاصه داستان را برای خود بازگو کنید. برای دریافت نتیجه ای بهتر می توانید از یک ماژیک هایلایت کمک بگیرید و کلمات کلیدی را در آن داستان علامت بزنید. از این روش بسیار موثر حتما استفاده کنید. به شما قول میدهم که نتیجه شگفت انگیزی را پس از مدتی شاهد باشید.

  • فیلم ها و سریال های زبان اصلی

چهارمین تکنیک بسیار مهم در این زمینه استفاده کردن از فیلمها و سریالهای زبان اصلی است. پیشنهاد من به شما این است که بیشتر به سمت سریال‌ها بروید چرا که زبان مورد استفاده در سریال در قسمت‌های مختلف بارها و بارها تکرار می شود. همچنین دقت کنید که سریال هایی که موضوع اجتماعی و خانوادگی دارند را انتخاب کنید. به دلیل اینکه زبانی گویا تر و قابل فهم تر دارند. حال سوال اینجاست که چطور میتوان از طریق فیلم زبان انگلیسی را یاد گرفت

بسیاری از زبان آموزان ممکن است این عقیده را داشته باشند که یادگیری به وسیله فیلم می تواند کسل کننده باشد. اما اگر نکاتی را رعایت کنید هرگز این اتفاق برای شما نخواهد افتاد.

چندین تکنیک مختلف وجود دارد که می تواند به شما در زمینه یادگیری زبان از طریق فیلم کمک کند. تکنیک اول: می توانید در هنگام تماشای فیلم با زیرنویس اصلی تنظیمات را به گونه ای انجام دهید که زیر نویس برای شما دیرتر از زمان پخش فیلم ظاهر شود. فقط یک یا دو ثانیه دیرتر. به این صورت شما پیش از این که کلمات و جملات را ببینید آنها را می شنوید و حدس می زنید و در ثانیه بعد شما پاسخ را خواهید دید. در گذشته مقاله ای در این زمینه نوشته ام که میتواند با کلیک روی این لینک آن را مطالعه کنید.

اما اگر یک فراگیر تازه کار در زمینه زبان انگلیسی هستید به شما پیشنهاد می کنم که از روش زیر برای یادگیری از طریق فیلم و سریال استفاده کنید اول اینکه شما میتوانید به جای فیلم و سریال از کارتون های زبان اصلی استفاده کنید. یک یا دو دقیقه از کارتون را انتخاب نمایید آن را پخش کنید در مرحله دوم همراه با پخش فیلم زیرنویس فیلم را نیز مشاهده کنید. در مرحله سوم پس از هر جمله فیلم را متوقف کرده و عبارت هایی که فکر می کنید برای شما مشکل و یا جدید هستند را در دیکشنری پیدا کرده و در دفترچه یادداشت کنید. و در مرحله آخر مجددا کلیپ را بدون زیرنویس تماشا کنید این شیوه بسیار موثر به شما برای تقویت شنیدار و افزایش دامنه لغات کمک خواهد کرد.

در پایان چند سریال مناسب یادگیری زبان انگلیسی به شما معرفی میکنم:

سریال ugly Betty
سریال ugly Betty
سریال how I met your mother
سریال how I met your mother
سریال glee
سریال glee
سریال friends
سریال friends
سریال the big bang theory
سریال the big bang theory

  • اپلیکیشن های تعاملی

تکنیک آخر استفاده از اپلیکیشن های تعاملی است. در اپلیکیشن های تعاملی شما می توانید با فراگیران و کسانی که زبان مادری شان زبان انگلیسی است مکالمه و چت کنید. مهم نیست به دنبال یادگیری چه زبانی باشید در این اپلیکیشن ها اکثر زبان های رایج و زنده دنیا پشتیبانی می شود. به شما این پیشنهاد را می‌کنم که در اسرع وقت یکی از این اپلیکیشن ها را روی موبایل خود نصب کرده شروع کنید. صحبت با دیگران در کشور های مختلف به شما اعتماد به نفس میدهد و کمک می کند تا سریعتر مکالمه انگلیسی را یاد بگیرید. اگر در حال رفتن به کلاس زبان هستید و کسی را پیدا نمی کنید که با او صحبت کنید این اپلیکیشن ها می تواند برای شما یک دوست و یک یار تمرینی باشد که می توانید در هر زمان به آن مراجعه کرده و آنچه که در کلاس درس یاد گرفته اید را تمرین کنید.

اپلیکیشن hello talk
اپلیکیشن hello talk

 

اپلیکیشن hello talk را میتوان بهترین گزینه دانست. لینک نسخه اندرویدلینک نسخه ios لینک وبسایت هلو تاک

بسیار خب. امیدوارم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و نکات خوبی دستگیرتان شده باشد. تکنیک هایی که در این مطلب خدمت شما عرض کردم بهترین و علمی ترین تکنیک های تقویت مکالمه هستند. اگر به دنبال یادگیری زبان انگلیسی در تمامی مهارت ها هستید میتوانید در دوره آنلاین صفر تا صد من شرکت کنید و زبان انگلیسی را به صورت مکالمه محور و آنلاین یاد بگیرید. در این دوره تمامی تکنیک ها و شیوه های پرکاربرد برای تقویت مکالمه انگلیسی که در بالا در مورد آن صحبت کردیم استفاده می شود و تنها دوره آنلاین هست که دانشجویان و استاد می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته و صحبت کنند. اگر روزانه ۳۰ دقیقه می توانید برای یادگیری زبان وقت بگذارید به شما پیشنهاد می کنم در دوره آنلاین صفر تا صد شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به فروشگاه مراجعه نمایید.

خب شما چه تکنیک ها و روش هایی رو برای تقویت مکالمه میدونید؟در قسمت نظرات همین پست میتونید نظرتون رو برای من ثبت کنید تا در این مورد با هم بحث کنیم.

0 پاسخ به "تقویت مکالمه با این ۵ تکنیک فوق العاده"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای آکادمی زبان علیرضا صادقیان محفوظ است