چرا نمیتونم انگلیسی صحبت کنم + پادکست

سلام به دوستان عزیزم. امیدوارم حالتون عالی باشه. یکی از معضلاتی که اکثر یادگیرندگان یک زبان باهاش درگیر هستند اینه که بتونند به خوبی و با اعتماد به نفس مکالمه کنند. خیلی ها سالها کلاس میرن و ساختارهای گرامری رو به خوبی بلدند و حتی دامنه لغاتشون از یک فرد انگلیسی زبان هم بیشتره ولی بازم نمیتونند صحبت کنند؟ چرا؟ به نظر من ۳ دلیل روانی وجود داره که فوق العاده تاثبر میذاره.

۱- خجالتی بودن
یکی از مهمترین دلایلی که باعث شد من زودتر از این شروع نکنم به مکالمه انگلیسی این بود که من خیلی خجالتی بودم و نمی تونستم با اطرافیانم به راحتی صحبت کنم. همیشه ملاقات با افراد جدید برام چالش برانگیز بود. بنابراین صحبت کردن به یک زبان خارجی اونم تقریباً برام غیر ممکن بود. تا اینکه فهمیدم خجالتی بودن هیچ دردی رو دوا نمیکنه. هرچقدر بزرگ تر میشیم باید سعی کنیم خجالت رو کنار بذاریم و به اصطلاح پررو بشیم. در غیر اینصورت هرجایی که میریم باید منتظر این باشیم که یک فرصت ایده آل رو از دست بدیم یا حقمون پایمال بشه. خجالتی بودن رو مثل من کنار بگذارید و ببینید چقدر زندگی لذت بخش تر میشه!

۲- دانش لغتی پایین
همیشه با خودم میگفتم اگه من لغات زیادی رو بلد نباشم هیچ وقت نمیتونم به انگلیسی صحبت کنم. بعد از سال ها متوجه شدم که چه روزهای خوبی را از دست دادم و این نظر من کاملاً غلط بوده. جالبه که بدونید اگه شما فقط ۱۰۰۰ لغت اصلی زبان انگلیسی را بلد باشید تقریبا می تونید ۸۶% مکالمه کنید و عبارت های اصلی مکالمه رو استفاده کنید. از ساده ترین لغات برای مکالمه استفاده کنید و فکر نکنید که حتما باید لغاتی پیچیده و دور از ذهن و بلد باشید تا خفن به نظر برسید. همینطور که مکالمه رو ادامه میدید می تونید دامنه لغات رو هم به مرور افزایش بدید.

۳- ترس از اشتباه

همیشه از اشتباه کردن میترسیدم همیشه از اینکه جلوی دوستام مسخره بشم میترسیدم، همیشه از اینکه معلمم بهم بخنده میترسیدم. این ترس با من نموند تا رسید به جایی که من رفتم کلاس زبان و با اینکه از همه زرنگتر بودم بازم نمی تونستم صحبت کنم. سالها کلاس رفته بودم ولی هنوز از صحبت کردن می ترسیدم، چون از اشتباه کردن میترسیدم. وقتی می رفتم جلو تا با یک توریست صحبت کنم دست و دلم می لرزید. به خودم میگفتم نکنه حالا اشتباهی کنم اونم مسخره ام کنه و بهم بخنده. یا تو دلش بگه این چقدر بی سواده. اما الان میدونم که اگه اشتباه نکنم هیچ وقت چیزی رو یاد نمیگیرم. الان میفهمم که کسی که به انگلیسی صحبت میکنه خیلی دوست داره در کشوری غریب یک همزبان و هم صحبت داشته باشه. فهمیدم حتی اگه من اشتباهات زیادی هم داشته باشم برای اون شخص اصلا مهم نیست. چون اگه اون هم میخواست زبان منو یاد بگیره ممکن بود اشتباهات خیلی زیادی داشته باشه. هیچ وقت از اشتباه کردن نترسید. زندگی انسان سراسر اشتباه و جبران اشتباهه. اگه اشتباه نکنیم، اگه بارها و بارها زمین نخوریم و بلند نشیم پیشرفتی در کار نیست. زندگی یعنی همین. غلبه بر مشکلات و همینه که رضایت از زندگی رو رقم میزنه.

امیدوارم این مقاله بتونه تا حدی به شما کمک کنه تا این موانع آزاردهنده رو از سر راه بردارید

0 پاسخ به "چرا نمیتونم انگلیسی صحبت کنم + پادکست"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای آکادمی زبان علیرضا صادقیان محفوظ است