بهترین راهکارهای یادگیری زبان – برنامه ریزی ایده آل

آیا علاقه مند به یادگیری یک زبان جدید هستید؟ به شما تبریک میگم! دلایل بسیاری وجود دارد که چرا مردم می خواهند یک زبان جدید را بیاموزند و صرف نظر از اینکه دلیل شما چیست، مزایای اثبات شده ای از انجام این کار وجود دارد. در اینجا چهار مورد را مطرح میکنیم:

ورزش مغز

احتمالا قبلا شنیده اید که مغز شما مثل عضلات دیگر است: باید به طور منظم ورزش کند. یادگیری یک زبان خارجی راهی عالی برای بهبود حافظه و افزایش توجه شماست. از آنجا که یک زبان دارای الگوهای خاص خود، مجموعه ای از قوانین و ساختارها است، شما مهارت های ارتباطی و حل مسئله و تفکر ذهنی خود را بهبود می بخشید. به عبارت دیگر، یادگیری یک زبان جدید باعث می شود که دقیق تر باشید.

دیدار با آدم های جدید و فرهنگ های تازه

آیا تا به حال شنیده اید کسی گفته باشد: “چرا باید زبان دوم را یاد بگیرم اگر همه فارسی صحبت می کنند؟” این عقیده کاملا اشتباه است. هرچند فارسی به طور گسترده ای صحبت می شود، و شما به هرکشوری بروید حتما فارسی زیانان زیادی پیدا میکنیداما ندانستن یک زبان دیگر مانعی بزرگ برای آشنا شدن با افراد جالب، ایجاد دوستان جدید و گسترش افق های ارتباطی ما با فرهنگ ها و ایده های جدید است. هنگامی که شما یک زبان خارجی را یاد می گیرید، از این موانع پرهیز می کنید و یک دنیای کاملا جدید به روی شما باز خواهد شد.

گزینه های شغلی بهتر

روزهایی بود که صحبت کردن به زبان دوم، تفاوتی حرفه ای حساب می شد اما امروزه اگر میخواهید رزومه مطلوبی داشته باشید دانستن دو زبان اجباری است . کارفرمایان، دانستن زبان دوم را دارایی ارزشمند در اقتصاد جهانی امروز می دانند. همانطور که شرکت ها در تلاش برای شکستن بازارهای جدید رو به جلو حرکت می کنند، توانایی برقراری ارتباط با تولیدکنندگان و مشتریان کشورهای دیگر، فرصت های شغلی حرفه ای و جدیدی را برای شما به ارمغان می آورد. در مقالات بعدی در مورد فرصت های شغلی آنلاینی که وجود دارد و استفاده از آنها نیازمند دانستن زبان دوم است صحبت خواهیم کرد.

بهره مندی از ارتباطات و تعامل بهتر و بیشتر

وقتی که یک زبان خارجی یاد می گیرید، واژگان و درک زبان مادری تان را افزایش می دهید. همچنین به یک شنونده بهتر تبدیل شده اید، زیرا باید واقعا به آنچه که دیگران می گویند توجه کنید تا آنها را بهتر درک کنید. علاوه بر این، باید بدانید که پس از یادگیری زبان دوم، یادگیری زبان سوم، چهارم و غیره بسیار ساده تر می شود. این اتفاق حتما می افتد، زیرا می توانید تکنیک های یادگیری و مهارت های یکسانی را برای مطالعه ساختارهای جدید زبان استفاده کنید.

اینها فقط برخی از مزایای یادگیری زبانی جدید است. اکنون که متوجه شدید یادگیری زبانی جدید سرمایه گذاری ارزشمند بر روی وقت و انرژی شماست، ممکن است از خود بپرسید: بهترین راهکارهای یادگیری زبان چیست؟

روزهایی که باید مینشستیم و ساعت ها به مطالعه کتاب های مختلف اختصاص میدادیم گذشت. امروزه روش های واقع گرایانه و سرگرم کننده ای برای انجام این کار وجود دارد. در این مقاله، راهکارهای خوبی را به شما نشان میدهیم که میتوانید به کمک آنها زبان خارجی را بهتر و سریعتر یاد بگیرید:

خودتان رو در معرض زبان جدید قرار دهید

اولین چیزی که باید انجام دهید این است که تا آنجا که می توانید در معرض زبان قرار بگیرید. مطالعه کتاب های گرامر را فراموش کنید و راهی سرگرم کننده تر پیدا کنید! شما می توانید فراگیری زبان خارحی را با تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی، گوش دادن به موسیقی و پادکست ها و خواندن کتاب های کمیک و یا کتاب های کودکان سرگرم کننده تر کنید.

حتی اگر شما همه چیزی که گفته میشود را درک نکنید، مغزتان را به کلمات و صداهای زبان جدید عادت می دهید.

کلمات را با Anki و memrise یاد بگیرید

زمانی که شما در معرض یادگیری زبان هستید شروع به یادگیری برخی از کلمات اساسی خواهید کرد. بهتر نیست که یک روش دیجیتال برای نوشتن و سازماندهی این کلمات داشته باشید، طوری که بتوانید آنها را مرتب بخوانید و به خوبی حفظ کنید؟

کافیست آنکی را از وبسایت اصلی این نرم افزار دانلود کنید و آن را بر روی سیستم خود نصب کنید. چند دقیقه صبر میکنید تا فرآیند نصب به اتمام برسد.

نصب نرم افزار
نصب نرم افزار
اتمام نصب

پس از بازشدن نرم افزار شما میتوانید گزینه get shared را بزنید و سپس وارد سایت اصلی آنکی شوید. در این قسمت فلش های مختلف با موضوعات مختلف و از منابع مختلف وجود دارد. به دلخواه مورد مدنظر را دانلود کنید. اطلاعات در نرم افزار انکی وارد میشود و شما میتوانید فلش کارت ها را دنبال کنید. شما میتوانید با این نرم افزار فلش کارت هم تولید کنید. مثلا در حال مطالعه یک کتاب هستید و لغات سخت این کتاب را میخواهید فلش کارت کنید. با کلیک روی گزینه create deck شروع میکنید. در یک طرف کارت لغت مورد نظر و در طرف دیگر معنی آن را مینویسید.

memrise که محیط کاربری زیباتر و کامل تری نسبت به Anki دارد میتواند گزینه بهتری باشد. کافیست اپلیکیشن ممرایز را روی تبلت یا موبایل خود نصب کنید و از یادگیری زبان خارجی لذت ببرید.

memrise

صحبت کنید، صحبت کنید و صحبت کنید

با توجه به اینکه در دوران راهنمایی و دبیرستان مجبور بودیم کتاب های دستور زبان را تحمل کنیم. واضح است که روش استفاده شده در آن زمان برای آموزش زبان خارجی ما سودآور نبوده است.

از ما انتظار داشتند که یک دسته از کلمات و جملات تصادفی را به خاطر بسپاریم، آنها را در آزمونها بنویسیم، در مقابل هم کلاسی هایمان صحبت کنیم و اگر کوچکترین اشتباهی را مرتکب میشدیم، مجازات میشدیم. این روش به جای تشویق ما به صحبت کردن، باعث ایجاد ترس و دلهره از صحبت کردن و اشتباه کردن میشد.

برای یادگیری و تبدیل شدن به گوینده ای سلیس در هر زبان، ضروری است که شما شروع به صحبت از روز اول و در هر فرصتی که دارید کنید. دوستان و همسایگان علاقه مند به یادگیری را پیدا کنید و سعی کنید تا آنجا که می توانید با آنها باشید. از اشتباه کردن نترسید، آنها بخشی از روند یادگیری هستند و می توانند به شما بسیار کمک کنند.

به یاد داشته باشید: به این شکل است که یک کودک به زبان مادری خود صحبت میکند. با گوش دادن و تقلید از آنچه میشوند. همچنین، هر چه زودترشروع به صحبت کنید، با اعتماد به نفس بیشتری پیش میروید و خستگی از شما دور میشود.

برنامه مطالعاتی درستی داشته باشید

همانطور که همه ما به یاد داریم در دوران مدرسه شیوه مطالعه ما شب امتحانی بود. شب قبل از امتحان با انبوهی از مطالب روبه رو میشدیم و پس از امتحان تمامی آن مطالب از ذهن ما رفته بود. اما وقتی صحبت از یادگیری صحیح زبان میشود اینگونه نیست. اینجا بهتر است از این ضرب المثل استفاده کنیم: رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود. رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود. یا به قول دوستان انگلیسی زبان slow but steady wins the race . پس آهسته ولی پیوسته روبه جلو حرکت کنید.

برنامه ریزی

 باید یک زمان برای مطالعه تعیین کنید! در مورد چیزهایی که باید هر هفته انجام دهید فکر کنید و سپس تعیین کنید که در چه زمانی از روز می توانید یک یا دو ساعت مطالعه کنید.

از مطالعه برای ساعت های طولانی اجتناب کنید چرا که انرژی شما را هدر میدهد و شما را خسته میکند. بهتر است زمان کل را به زمان های کوچک تر تقسیم کنید. همچنین بر روی یک موضوع خاص کار کنید و در مورد موضوعات و جنبه های مختلف کار نکنید که بازدهی شما را به شدت کاهش میدهد.

همچنین زمان خود را به دوقسمت کلی تقسیم کنید. قسمت اول زمانی است که شما مطالب جدید یاد میگیرید و قسمت دوم زمانی است که مطالب فراگرفته شده را مرور میکنید.

اهداف کوتاه مدت و بلند مدتدر یک تقویم بنویسید. آن را در جایی قرار دهید که همیشه بتوانید آن را مشاهده کنید، مانند یخچال و یا کنار تختتان. این به شما کمک خواهد کرد که بیشتر متمرکز شوید.

اجرای برنامه ریزی

برنامه یادگیری زبان خود را جدی بگیرید! زنگ هشدار را تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که وقت آن است که هر کاری که در حال انجام دادن هستید را متوقف کنید و به مطالعه بپردازید (سریال موردعلاقه تان را بعدا هم میتوانید نگاه کنید. مطمئن باشید فرار نمیکند).

حفظ اهداف در ذهن به شما کمک خواهد کرد تا کنترل بیشتری روی خود داشته باشید و به آنها پایبند باشید. به عنوان مثال، اگر میخواهید یک زبان جدید را برای بهبود چشم اندازهای حرفه ای خود بیاموزید، به این فکر کنید که بعد از این کار رویایی، چه کارهایی را با اولین پول دریافتی خود انجام خواهید داد.

بدانید که چگون به متمرکز شدن خود کمک کنید. آیا شما یک یادگیرنده صوتی هستید؟ اگر این گونه است در حالی در حال مطالعه هستید، موزیک لایت بیکلام گوش کنید، مانند صدای باران یا صداهای امواج. این راهکار میتواند مفید باشد.

آیا شما یک یادگیرنده کلامی هستید؟ پس آنچه که در حال مطالعه هستید را با صدای بلند بخوانید ، چون به شما برای درک بهتر کمک خواهد کرد.

آیا شما یک یادگیرنده فیزیکی هستید؟ از این رو، می توانید به جای استفاده از تبلت یا گوشی از از کتاب ها با نسخه های چاپی استفاده کنید.

آیا شما یک یادگیرنده منطقی هستید؟ پس یک نقشه ذهنی ایجاد کنید یا از ساختاری استفاده کنید که به شما کمک می کند مطالعه کنید.

آیا شما یک یادگیرنده ی انفرادی یا یک یادگیرنده ی اجتماعی هستید؟ به عبارت دیگر، ترجیح می دهید تنها مطالعه کنید و یا گروهی؟ مطالعه تنها این ویژگی را دارد که میتوانید برنامه ریزی خودتان را داشته باشید، در حالی که مطالعه در گروه ممکن است به شما کمک کند تا بهتر به یاد بیاورید و به شیوه ای سرگرم کننده یاد بگیرید.

مهم نیست که چه نوع یادگیرنده ای هستید، مهم این است که بدانید چه چیزی برای شما بهتر است و به آن پایبند باشید. به طور خلاصه، بهترین راه یادگیری زبان، برنامه ریزی برای زمان و چگونگی مطالعه است.

با انجام این کارها، زبان مورد علاقه خود را به راحتی فرا خواهید گرفت! اگر علاقه مند به یادگیری زبان انگلیسی هستید به فروشگاه سری بزنید تا در مورد دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی من اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. شما میتوانید طبق سطح خود اقدام به تهیه یک دوره آموزشی آنلاین نمایید. 

0 پاسخ به "بهترین راهکارهای یادگیری زبان - برنامه ریزی ایده آل"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای آکادمی زبان علیرضا صادقیان محفوظ است